Uykusuzluğu Gidermek İçin Öneriler

uykusuzluğu nasıl yenebilirimHepimizin zaman zaman başına gelir, akşam her zamanki saatimizde yatar, uyuruz da… Sonra uyanırız, hava daha karanlıktır, ama sabah olmasına az bir zaman kaldığını düşünürüz; çünkü hiç uykumuz yoktur… Saate bakarız: daha yatalı 1 – 1.5 saat olmuştur, yani sabaha çok vardır… Uykusuzluktur bunun adı… Artık saatler süren tavanı izlemeler başlar; ya da biraz teknolojik bir insan isek telefonumuzu elimize alır, sosyal medyayı karıştırırız. İşi daha da ileri götürüp yatağından kalkan, bilgisayar; ya da televizyonu açanlar da yok değildir. Hiç uykumuz yoktur belki ama, o saatler bizim uyumamız gereken saatlerdir. Hep, sabah olduğunda, günü nasıl tamamlayacağımızı düşünür huzursuzlanırız… Peki sizin de uykusuzluğu nasıl yenebilirim gibi bir sorunuz var mı? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde size, uykusuzluğu gidermek için neler yapabileceğinizden söz edeceğiz… Bakalım uykusuzluk nasıl geçer…

Uykusuzluğu Nasıl Yenebilirim?
Uykusuzluk Nasıl Geçer?

• Uykusuzluğu gidermek için, yatak seçimini doğru şekilde yapmış olmanız gerekir. Özellikle kemik, eklem hastalıklarınız varsa ortopedik yataklar, yastıklar seçmelisiniz. Aksi halde, yanlış yatak seçimi dolayısı ile, kas – iskelet sistemi problemleriniz oluşabilir; ve uykusuzluk sorununuzun nedeni bu olabilir.

• Yatak odanızın, uykuya elverişli olması da önemlidir. Dağınık bir oda, odada bilgisayar, ya da telefonun bulunması, ortam ısısının uykuya uygun olmayacak kadar sıcak; ya da soğuk olması… gibi pek çok neden, size uykusuzluk yaşatıyor olabilir…

• Yatakta sadece kitap okuyun. Uyumadan önce, içeriği keyifli kitaplar okumayı tercih etmek, hem rahatlamanızı, hem de uykunuzun gelmesini sağlayabilir. Uykusuzluğu gidermek için yatakta, yemek yemek, televizyon izlemek, bilgisayarla ilgilenmek, telefonu karıştırmak… gibi bir alışkanlığınızın olmaması gerekir.

• Uykusuzluk problemi yaşadığınızda, bir müddet beklemenin sonrasında hala uyuyamıyorsanız yataktan kalkabilirsiniz. Uykunuzun gelmesini başka bir yerde bekleyip, sonrasında yatağa geçmek, sizin uyumak için kendinizi yeniden şartlandırmanız anlamına gelmektedir. Ve bu, işinizi kolaylaştırabilir.

• Uyuyup uyandığınız saatlerin aynı olmasına dikkat edin. Uykusuzluğu gidermek için gerçekleştireceğiniz bu uyku düzeni sayesinde, vücudunuz, uyku saati geldiğinde zaten uyumak isteyecektir. Hafta sonları bile düzeninizi olabildiğince bozmayın.

• Uykusuzluğu gidermek için, gün içerisinde kısa şekerlemeler yapmaktan kaçınmanız gerekir. Kesinlikle, gece uyumadığınız için uykusuz kaldığınızı, ve bu nedenle kestirmek istediğinizi bahane etmeyin. Bu sadece sizin için yeni bir uykusuzluk anlamına gelecektir.

• İçeriğinde kafein bulunan yiyecek, ve içecekleri olabildiğince sabah tüketin. Öğleden sonra az miktarda; ama akşam ise hiç tüketmeyin. Çikolata, kahve, kola, yeşil çay… içeriğinde bol miktarda kafein bulundurur; ve kafein uykusuzluk yapar.

• Kafein gibi, uykusuzluk nasıl geçer sorusunun yanıtlarından bir diğeri de alkol tüketimi gerçekleştirmemenizin gerekliliğidir. Yatacağınız saate yakın zamanlarda; ya da gün içerisinde ne kadar alkol tüketirseniz, o kadar uykusuz kalırsınız.

• Gün içerisinde yapacağınız egzersizler de sizin için uykusuzluktan kurtulma adına etkili olabilir. Gece yatmadan önce yapacağınız egzersizler ise olabildiğince ağır olmamalı…

• Akşam yemeğini, yatmadan en az üç saat önce yemiş, bitirmiş olun. Sonrasında ise süt, melisa çayı, papatya çayı gibi içecekler tüketin. Sindirimi zor yiyecekler; ya da yatmadan önce yemek yemek gibi alışkanlıklar, uykusuzluğu tetikler.

• Uyumadan 10 dakika önce, günün stresli olaylarını aklınızdan atın. Rahatlama müzikleri dinleyin, gelecekte olmasını istediğiniz güzel şeyleri, ya da bugüne kadar yaşadığınız güzellikleri düşünün. Bu şekilde daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*