Kışın Hangi Bitki Çayı İçilmeli?

bağışıklık sistemini güçlendiren çaylarKışın hangi bitki çayı içilmeli? Bu yazımızda sizlere bu sorunun yanıtlarından söz edeceğiz. Bazı bitki çayları adet düzensizliği ile savaşırken, bazılarının bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayı olarak tüketilebilmesi söz konusudur. Bazı bitkiler öksürüğü keser, bazıları sindirim sistemi problemlerine iyi gelir… Bağışıklık sistemini güçlendiren çaylar ile ilgili bilgileri yazımız içerisinde bulabilirsiniz…

Kışın Hangi Bitki Çayı İçilmeli?

• Bağışıklık sistemini güçlendiren çaylar arasında ilk olarak kuşburnundan söz etmemiz gerekmektedir. Kuşburnu, günde bir fincan içildiğinde, içeriğinde bulundurduğu yoğun C vitamini ile, bağışıklık sistemine önemli katkılarda bulunmaktadır.

• Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayı listesinde yer alan bir diğer isim de ıhlamur. Genellikle öksürüğe iyi geldiğini bildiğimiz, onun dışında tüketmeyi pek de hatırlamadığınız ıhlamur aslında, hastalıklardan korunabilmek için de önemli bir isim olarak karşımıza çıkıyor.

• Chai karışımlı çaylar çok fazla bilinmez; ama içeriğinde aslında tarçın, zencefil, karabiber… gibi çok önemli baharatları bulundururlar. Hem zencefil, hem de karabiberin vücut ısısını korumaya yönelik bir etkisi bulunmaktadır. Tarçın ise kan şekerini düzenleme görevini üstlenir. Böylece aslında, hem kilo kontrolü; hem de hastalıklardan korunmak için etkin bir tercih olur.

• Antioksidan içeriği çok yüksek olan yeşil çayın, öyle hastalıklara karşı koruma etkisi vardır ki, kanserden dahi korur, değil ki kış hastalıkları… Ancak yüksek tansiyon probleminiz varsa yeşil çayı çok fazla tüketmemeniz önerilmektedir. Aynı durum kalp hastaları için de geçerlidir. Hem hastalıklardan korunmak, hem metabolizmayı hızlandırarak kilo kontrolüne katkıda bulunmak için günde iki kere yeşil çay tüketebilirsiniz.

• Uzmanların geneli artık, bağışıklık sisteminin bağırsaklarda bulunduğu konusunda bir ortak kanıya varmış durumdadır. Bu nedenle, bağışıklık sisteminin sağlıklı olması için, sindirim sisteminin de sağlıklı olması gerekmektedir. İkigünde sadece bir fincan içeceğiniz kayısı çayı, hem sindirim, hem de bağışıklık sistemi için önemli bir tercih niteliğindedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*