Göz Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

göz sağlığını nasıl koruruzBu yazımızda sizlere göz sağlığı ile ilgili bilgilerden söz ederek göz sağlığını nasıl koruruz; ve göz sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarını anlatacağız. Kış aylarında bu bilgiye özellikle ihtiyacımız var; çünkü çok fazla enfeksiyon var; hava kirliliği; ve sürekli yanmakta olan klima; ve kaloriferleri de unutmamak gerekiyor… Bu unsurların her biri göz sağlığına olumsuz zarar veriyor. O halde gelin, zaman kaybetmeden bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Göz Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Göz Sağlığını Nasıl Koruruz?

• Göz sağlığını korumak için her şeyin öncesinde vücut direncini sağlam tutmanız gerekiyor. Göz nezlesi kış aylarında sık sık görülebildiği gibi, bazen bulaşıcı da olabiliyor: gözün yaşarması, beyaz akıntının oluşması, kızarıklık, çapaklanma… gibi durumların söz konusu olduğunu düşündüğümüzde, mutlaka, hem beden, hem de göz sağlığı için vücut direncini sağlam tutmamız gerektiğini anlıyoruz.

• Ellerimizi gözlerimize sürmemiz halinde, elimizde bulunan enfeksiyonların gözlerimize bulaşması, ve bunun da görme bozukluklarına neden olabilmesi durumu söz konusu… Bu durumu göz önünde bulundurarak, insanlarla sık sık tokalaşmamalı, ellerimizi gözlerimize temas ettirmekten kaçınmalıyız. Ama her ihtimale karşı, farkında olmadan gerçekleşebilecek durumlara karşı da, ellerimizi sık sık yıkamamız önemli.

• Soğuk algınlığı, grip gibi virüslerin kapalı, havasız, ve kalabalık ortamlarda asılı kalarak bulaştığını, ve üst solunum yolları ile birlikte bu virüslerden gözlerin de etkilendiğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle, elinizden geldiğince kalabalık ortamlarda bulunmamaya, bulunduğunuz ortamları da havalandırmaya özen göstermelisiniz.

• Kalorifer, klima gibi sürekli kullanılan ısıtma araçlarının, özellikle bu ortamlarda bilgisayar kullanımı da gerçekleştiriliyorsa, göz kuruluğuna neden olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu anlamda dikkatli olmak, ortamı sık havalandırıp nemlendirmek, doktor tavsiyesi ile göz yaşartıcı damla kullanmak önemli önlemler arasında yer alıyor.

• Makyaj malzemelerinin de kişisel olması gerektiği unutulmamalı. Bu anlamda, alacağınız ürünlerin testerlerini kullanmak, kuaförlerde makyaj yaptırıp, herkesin kullandığı ürünleri kullanmak, arkadaşlarınızla aynı makyaj malzemelerini kullanmak da, salgın göz sağlığı problemlerine neden olabiliyor…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*