Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

yoğurt evde nasıl yapılırYoğurdun ne kadar faydalı olduğunu bilmeyenimiz yok. Ancak, günümüzde pek çok kişi hazır yoğurtlarla yoğurdun faydalarından nasiplenmeye çalışıyor. Oysa ki paketlenmiş gıdalar, her ne kadar sağlıklı da olsalar, içeriklerinde, raf ömrünün uzaması adına bir takım kimyasallar barındırırlar. Bu nedenle ev yoğurdu gibisi yoktur… Bunun için de bahanelerimiz yok değil aslında: “Ev yoğurdu gibi… Katkısız…” Yok böyle bir şey, en azından, ev yoğurdu gibisi yok… Peki yoğurt evde nasıl yapılır? Yazımız içerisinde sizlere hem bu sorunun yanıtlarını vereceğiz; hem de evde yoğurt yapmanın püf noktalarından söz edeceğiz…

Yoğurt Evde Nasıl Yapılır?

Ev yoğurdu yapmak için ilk olarak, pastorize edilmemiş günlük süt alın; ve sonrasında bu sütü içerisinde pişireceğiniz tencereyi soğuk su ile ıslatın ki sütün dibi tutmasın… Sonrasında sütü ıslatmış olduğunuz tencereye alın, ve kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra ise kısık ateşte 15 dakika boyunca, aralıklı olarak karıştırıp havalandırarak taşmasını önlemek sureti ile pişirin. Ardından ocağı kapatabilirsiniz.

Şimdi, ev yoğurdu yapmak için sütün sıcaklığını ayarlama zamanı… Bunun için, sütün çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde çok cıvık, ve ekşi bir yoğurt hazırlamış olursunuz, ve eminiz bunu istemezsiniz. Parmağınızı sütün içerisine koyup bir müddet beklediğinizde, parmağınız yanmıyorsa, süt, yoğurt yapmak için yeteri kadar soğumuş demektir. Eğer ısı ölçer kullanıyorsanız, uygun sıcaklık derecesinin 42 – 45 aralığında olduğunu da belirtmeliyiz.

Bu arada yoğurt mayasını önceden buzdolabından çıkartmış olmalısınız; ve o da ılıyarak oda sıcaklığına gelmiş olmalı. Her 1 litre süt için 1 çorba kaşığı yoğurt mayası almalısınız. Bir kasenin içerisinde mayayı çırpmalı; sonrasında içerisine az miktar süt ekleyerek biraz daha karıştırmalısınız. Ve ardından, yoğurt mayasını, istenilen sıcaklığa gelmiş olan sütün içerisine karıştırın.

Tencerenin kapağını kapatın, ve ısısını muhafaza edebilmesi için de etrafını bir battaniye ile sarın. Sıcak bir odada mayalanmasını bekleyebilir, böylece, yoğurt mayasını daha kolay tutmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde 4.5 saat kadar bekletin. Ardından battaniyeyi alıp, tencerenin kapağını açın, ve bu şekilde 1 saat kadar bekletin. Sonra tencerenin kapağını kapatın, ve buzdolabına koyarak en az 12 saat beklemesini sağlayın. 24 saat kadar bekletirseniz, yoğurt daha kıvamlı olacaktır.

İşte ev yoğurdu yapmak bu kadar kolay… Afiyetle tüketebilirsiniz. Peki evde yoğurt yapmanın püf noktaları nelerdir? İşte bu detaylara dikkat ederek, daha lezzetli yoğurtlar hazırlayabilirsiniz…

Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

• Yoğurt yaptınız; ama kıvamı istediğiniz gibi olmadı… Şimdi ne yapacaksınız? Yapabileceğiniz iki farklı şey bulunuyor:
1_ Fırını 50 derecede ısıtın, içerisine yapmış olduğunuz yoğurdu koyun; ve bu şekilde 1 saat kadar beklemesini sağlayın.
2_ Bir tencerenin içerisinde bu ısıtın, ve yoğurt tenceresini ısıtmış olduğunuz suyun içerisine yerleştirin. Bu şekilde, tencerenin üzerini hafifçe kapatarak 1.5 saat kadar bekleyin. Yoğurdun istediğiniz kıvamı aldığını görebileceksiniz.

• Ev yoğurdu yapacağınız sütün pastorize edilmemiş olmasına, ve içerisinde biraz yağ bulunmasına dikkat edin. Aksi halde yoğurt, istediğiniz kıvamı almayacaktır.

• Yapmak istediğiniz yoğurt ekşi olmalı ise, yoğurt mayasını eklemenizin sonrasında 4.5 saat değil, ortalama 8 saat beklemelisiniz. 4.5 saatten sonraki geçen her zamanda, yoğurdunuz biraz daha ekşiyecektir.

• Yoğurt mayası ne kadar az olursa, yoğurdun kıvamı o kadar cıvık, ne kadar fazla olursa kıvam o kadar katı olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*