Kışın Hastalanmamak İçin Yememiz Gerekenler

kışın hastalanmamak için neler yapmalıyızDoğa aslında nimetlerini önümüze sermiş durumda, ama bunları bilmek; ve uygulamak, içinde bulunduğumuz internet çağında, sadece bizim elimizde… Aslında kışın hastalanmamak için aşılar vuruluyor, kendi çapımızda önlemler alıyoruz, ama, kışın hastalanmamak için ne yapmalıyız; ve kışın hastalanmamak için neler yapmalıyız sorularının yanıtları arasında, tüketilmesi gereken bazı bitkiler de yer alıyor… Bu bitkiler mikropları öldürüp, antibiyotik etkisi gösterebiliyor… Peki bu anlamda nelerden söz edebiliriz? İşte kışın hastalanmamak için tüketilmesi gereken bitkiler:

Kışın Hastalanmamak İçin Neler Yapmalıyız?
Kışın Hastalanmamak İçin Ne Yapmalıyız?

• Pul Biber: Mide, bağırsak, idrar yolları, ve karaciğer hastalıkları bulunan kişilerin tüketmemesi gereken, ama bunun haricinde yemeklerinizde baharat olarak kullanabileceğiniz pul biberin, ısıtıcı özelliği dolayısı ile terletme, ve metabolizmayı hızlandırma, bunun yanında, mikropları öldürerek, bulaşıcı hastalıklardan da koruma etkisi bulunmaktadır. Zayıflamak için de pul biberden yararlanabilirsiniz.

• Zerdeçal: Vücudu pul biber kadar ısıtıcı özelliği bulunmasa da zerdeçalın, vücut ısısını koruma özelliği bulunmaktadır. Hem antibiyotik, hem de antiseptik etkileri bulunan bu bitki, kanserden korunmak adına da rahatlıkla tüketilebilir. Yemeklerinize, yoğurdunuza ekleyebileceğiniz zerdeçalın çayını da tüketebileceğinizi belirtmeden geçmemeliyiz.

• Lahana: Yemeğini yapıp, isterseniz suyunu sıkarak, isterseniz de çiğ şekliyle tüketebileceğiniz lahananın da kanserden koruma özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi dolayısı ile mikropları öldürüp yok edebilme etkisine sahiptir. Bununla da kalmayan lahananın, antioksidan etkisi dolayısı ile hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

• Kekik: Kan dolaşımını hızlandırarak bağışıklık sistemini güçlendiren, bununla birlikte, tuz, toksin; ve zararlı maddelerden oluşan ödemi vücuttan atan, şifalandırıcı bitki olarak sıklıkla kullanılan kekik, ister yemekelre baharat olarak kullanılır, istenirse de kekikyağından faydalanılır. Bunun için bir kaşık suyun içerisine üç damla kekik yağı ekleyip yutmanız yeterli olacaktır.

• Sarımsak: Bağırsakları, ve mideyi temizleyen sarımsağın, ölümsüzlük bitkisi olduğundan antik çağlardan bu yana söz edilmektedir. Bununla birlikte, bağışıklık sistemini güçlendirerek ateş düşürücü etkisi bulunan sarımsağın, antibiyotik etkisi bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*