Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarız?

balığın taze olduğunu nasıl anlarızİçeriğinde bulunan Omega-3; ve Protein dolayısı ile haftada iki kere tüketmenin sağlıklı olduğu belirtilen balığın taze olduğunu nasıl anlarız? Yazımız içerisinde sizlere, balık alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Balık alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olursanız, eminiz ki, tezgahlarda, haberlerde “Balık yok” denilmesine karşın sıralanan balıklardan hangisinin daha taze olduğunu anlayabilirsiniz. O halde zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Balık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarız?

• Balık alırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki balığın gözleridir. Taze balığın gözleri lekesiz; ve parlaktır. Tazeliğini kaybetmiş balığın gözleri ise hem donuk; hem de içeri çöküktür.

• Taze balığın gergin bir derisi vardır, ve görüntüsü canlıdır. Bunu anlayabilmek için parmağınızı balığın üzerine bastırıp, sonrasında elinizi çekebilirsiniz. Eğer parmağınızın izi balığın üzerinde kalmıyorsa, balık gerçekten tazedir. Ama kalıyorsa, o halde almak istediğiniz balık taze değil demektir.

• Balığı elinize alıp, başı yukarda olacak şekilde dik tuttuğunuzda, eğer kuyruğu dik duruyorsa, ve sert ise, balık hala taze demektir. Ancak eğer kuyrukta aşağı doğru düşüklük söz konusu ise, bu durumda balık tazeliğini yitirmiş sonucunu çıkartabilirsiniz.

• Diyelim ki almak istediğiniz balık pullu… İşte onun tazeliğini anlamanın yolu: Parmağınızı yine balığın üzerine sürün. Ancak bu sefer baştan aşağı doğru da çekin. Sonra parmağınıza bakın. Eğer pullar parmaklarınıza yapışıyorsa balık tazeliğini yitirmiş demektir. Ama eğer pullar yerinde duruyorsa, almak istediğiniz balık tazedir.

• Balık alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de balığın solungaçlarıdır. Eğer solungaçlar canlı, ve kırmızı ise balık tazedir. Ancak balıkçılar buna bakacağınızı bilir; ve solungaçları kırmızı renge boyayabilirler. Bu durum sizi yanıltır. Bu nedenle, sadece bakmak değil, biraz önce belirttiğimiz yöntemlerle balığa dokunmak da gerekmektedir.

• Balığın solungaç kapağını açmak istediğinizde zorlanıyorsanız, bilmelisiniz ki bu balık tazedir. Ama kolay bir şekilde kapağı açıyorsanız, balık tazeliğini yitirmiş demektir.

• Balığı koklayarak da onun taze olup olmadığını anlayabilirsiniz. Taze balığın kokusu deniz kokusuna benzer. Bayat balığın kokusu ise ağır; ve keskindir.

• Eğer balıkçınıza güveniyorsanız, sizi taze balık olduğunda bilgilendirmesini isteyebilir, hatta balık seçmenize yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*